Вікно
ОБОЗРЕВАТЕЛЬ Понедельник, 06.05.2024, 17:18
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта

Категории раздела
Политика [141]
Экономика [25]
Общество [33]
Технологии [3]
Афиша Киев [2]
Еженедельная программа «Афиша» с ведущей Ириной Пустильник.

Наш опрос
Кто виноват в смерти Качинского?
Всего ответов: 64

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Главная » 2010 » Апрель » 21 » Чому «тримають» гривню і скільки насправді вже повинен коштувати долар
16:37
Чому «тримають» гривню і скільки насправді вже повинен коштувати долар
Якщо тримати курс незмінним або девальвувати гривню «скромно» (як намічається на цей рік), то пізніше економічні закони все одно візьмуть своє, і гривня обов'язково впаде. Але в такому разі різкий обвал - як, наприклад, в 1998 і 2008

Вельми цікаві оцінки озвучив недавно колишній в.о. міністра фінансів Ігор Уманський. «Слава богу, що Нацбанк поки тримає курс ... Він міг« зірватися »і почати зміцнювати гривню. Це була б колосальна помилка. Він наступив би на ті самі граблі, на які наступав не раз, - висловив свою думку про валютно-курсову політику Уманський. - Сподіваюся, він не дасть гривні піти набагато нижче восьми, адже спекулятивний капітал рано чи пізно піде. Восени або на початку 2011 року, але піде ».

Таким чином, екс-глава Мінфіну виступає проти ревальвації гривні, до чого зараз є передумови на валютному ринку, і водночас критикує Нацбанк за попередні випадки посилення гривні до долара. Слід гадати, маються на увазі миттєва ревальвація, проведена НБУ у квітні 2005 року (з 5,3 грн. / дол. До 5,05 грн. / дол.), І весняно-літній зміцнення гривні в 2008 році (з 5,05 грн. / дол. до приблизно 4,7 грн. / дол.).

Щодо небажання нинішньої влади зміцнювати національну валюту пан Уманський, схоже, вгадав. За інформацією від заступника міністра фінансів Тетяни Єфименко , уряд планує на 2010 рік середньорічний курс на рівні 8,3 грн. / дол. Отже, з урахуванням, що зараз курс нижче 8 грн. / дол., До кінця року курс повинен бути близько 8,7 грн. / дол. Звичайно, коли почнеться падіння гривні, пролунають закиди на адресу уряду Януковича-Азарова, що воно, мовляв, девальвують національну валюту на догоду експортерам. Проте насправді - з економічної точки зору - гривні годилося б бути навіть ще слабкіше, ніж вищенаведені значення курсів (середньорічного і на кінець року). При цьому можна приблизно порахувати, яким повинен бути цей курс на сьогодні, на кінець року і в більш віддалені періоди.

Але перш, ніж зробити такі розрахунки, пропонуємо трохи поміркувати і уявити собі для простоти наступну ситуацію! Припустимо, у світі є тільки дві країни - Україна і ще якесь держава. Україна продає цій державі, припустимо, продукти харчування, а на виручену від експорту валюту купує за кордоном, нехай, одяг і побутову техніку.

Припустимо також, що в якомусь році валютний курс дорівнював 1 - одна гривня коштувала одну грошову одиницю тієї країни. Проте через рік всі наші споживчі товари подорожчали на 10% (річна інфляція - 10%), а всі закордонні товари підвищилися в ціні в їх валюті всього на 2%, при цьому валютний курс залишився незмінним. Що відбудеться в такій ситуації?

Природно, жителям другого держави стане невигідно купувати українські продукти, що подорожчали на 10%, і вони охочіше будуть купувати продукти харчування власного виробництва, що подорожчали всього на 2%. У той же час, імпортні одяг та побутова техніка стануть значно дешевше, ніж аналогічні товари українського виробництва, і для українців, ясна річ, вони стануть ще кращими. Отже, український експорт має скоротитися, а імпорт, навпаки, зрости. При цьому валюти від експорту стане не вистачати на зрослі потреби імпортерів.

А щоб не було ніякого перекосу у зовнішній торгівлі і на валютному ринку, потрібно всього-на-всього послабити гривню, зробивши курс 1,08 грн. за 1 грошову одиницю сусідньої держави.

Звичайно, в реальності все складніше. Торгує Україна з багатьма державами, а крім споживчих товарів експортуються-імпортуються також неспоживчих товари та сировина - нафта, метали, зерно, промислове устаткування і т.д. Проте економічний принцип все одно повинен працювати: якщо ціни в Україні зростають швидше, ніж у США і ЄС, то гривня зобов'язана девальвувати до долара і євро. В іншому випадку, імпортні товари будуть все сильніше заполоняють полиці українських магазинів, а вітчизняним товаровиробникам буде все складніше продавати свою продукцію за кордоном.

Розумним ж або оптимальним для України є валютний курс, при якому обсяг експорту товарів у грошовому вираженні дорівнює або, ще краще, трохи перевищує обсяг імпорту товарів. Є ще експорт та імпорт послуг, але для України левова частка експорту послуг становить транспортування російського газу своєю територією до Європи. Крім того, експорт послуг у грошовому вираженні набагато менше товарного експорту, тому експортом послуг при розрахунку можна знехтувати.

Тепер подивимося, коли в останній раз в Україні було позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами! Виявляється, в 2004 році - плюс 3,7 млрд. дол Вже в 2005 році сальдо стало негативним - мінус 1,9 млрд. дол

Потім негативне сальдо торгівлі товарами збільшувалася з року в рік, оскільки інфляція в Україні щорічно перевищувала 10%, а в США і країнах ЄС вона становила зазвичай не більше 2-3% на рік. У 2006 році негативне сальдо торгівлі товарами склало 6,7 млрд. дол, в 2007 році - 11,4 млрд. дол, в 2008 році - 18,6 млрд. дол Такий процес тривав би й далі, але в кінці 2008 року, як відомо, гривня істотно девальвувала. Тому в 2009 році негативне сальдо торгівлі товарами скоротилося до 5,7 млрд. дол

На 2010 рік уряд планує мінусове сальдо торгівлі товарами та послугами в розмірі 1,9 млрд. дол - така цифра закладена в законопроекті про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік, проголосованому в першому читанні на минулому тижні. Тобто, уряд не чекає вийти в плюс навіть при девальвації до 8,7 грн. / Дол до кінця року.

Отже, курс долара має бути ще вище, і зараз ми пропонуємо пару варіантів розрахунку конкретних показників економного курсу гривні до долара!

Отже, останній рік, коли сальдо торгівлі було додатним - 2004-й! Валютний курс тоді був близько 5,3 грн. / дол. Інфляція в Україні склала: у 2005 році - 10,3%, у 2006 - 11,6%, в 2007 - 16,6%, в 2008 - 22,3%, в 2009 - 12,3%, в перші три місяці 2010 року - 4,7%. Всього з 1 січня 2005 року по 1 квітня 2010 споживчі ціни виросли в 2,1 рази.

У США ж за цей самий період інфляція склала тільки 14,4% (ціни підвищилися в 1,144 рази). Отже, при дотриманні паритету купівельної спроможності американського долара і гривні на 1 січня 2005 року, валютний курс на 1 березня 2010 року має дорівнювати 9,5 грн. / дол. А якщо припустити, що інфляція в нинішньому році складе 13,1% (показник зі згаданого законопроекту про Державну програму ...), то на 31 грудня цього року курс мав би становити 10,3 грн. / дол.

При інфляції в Україні в 2011 році на рівні 10% курс до кінця року повинен піднятися до 11,1 грн. / дол., При такій же інфляції в 2012 році курсу покладається підвищитися до кінця року до позначки 12,0 грн. / дол. і так далі. Інфляції ж у нас призначено довгі роки бути високою, оскільки потрібно значними темпами підвищувати доходи населення, щоб скорочувати розрив між рівнями добробуту українців і громадян Західної Європи, а також американців.

Другий варіант полягає в тому, що як точка відліку взяти не 2004 рік, а 2003-й. Цей варіант, можливо, більш справедливий, оскільки в 2003 році величина позитивного сальдо в Україні була дуже невеликий (всього 0,1 млрд. дол), а зросла вона в 2004 році виключно завдяки різкому зростанню світових цін на сталь. Якщо б металургійний експорт у 2004 році залишився на рівні 2003 року, то сальдо торгівлі товарами було б у 2004 році не плюс 3,7 млрд. дол, а мінус 0,6 млрд. дол

Для даного випадку потрібно врахувати при розрахунку, що інфляція в Україні за 2004 рік дорівнювала 12,3%, а в США - 3,0%. При дотриманні паритету купівельної спроможності двох валют на кінець 2003 року, курс на 1 квітня цього року мав би становити 10,4 грн. / дол., А на кінець року - 11,2 грн. / дол.

Звичайно, якщо уряд піде у майбутньому на значну девальвацію гривні, то, відповідно, подорожчають імпортні товари і ще гірше стануть справи у тих, на кому «висять» кредити в іноземній валюті. Однак всій економіці держави, а значить, всьому населенню, буде набагато краще, якщо валютний курс стане розумним - переваги отримає вітчизняний виробник, виникне багато нових робочих місць, зростуть надходження до бюджету і соціальних фондів, і т.д.

Крім того, якщо тримати курс незмінним (як останнім часом) або девальвувати гривню «скромно» (як намічається на цей рік), то пізніше економічні закони все одно візьмуть своє, і гривня обов'язково впаде. Але в такому випадку знову відбудеться різкий обвал - як, наприклад, в 1998 і 2008 роках.
Категория: Экономика | Просмотров: 798 |
Имя *:
Email *:
Код *:
Календарь
«  Апрель 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Поиск

Архив записей

Друзья сайта
  • Послезавтра
  • Грязная правда
  • услуги политтехнологов
  • Блог Олекси

  • Облако тегов
    Росія Ахметов президент МВФ Європа «Газпром» греція Ющенко Жигулі Коломойський коаіція антиколектори Герман губернатор газ Крим НАТО РПЦ Бандера Андрій Клюєв Янукович диктатура Азаров гороскоп Тимошенко Опозиція Горбачов Секс дострокові вибори Жириновський перевибори Вінський Тігіпко комп'ютери софт Корисні поради Нерухомість євро криза аналітика публіцистика Війна соцстандарт Імперія взрыв в контакте одноклассники Путин союз НУНС страсна п'ятниця Валід Арфуш Google бізнес Портнов БЮТ правила прийому вузами Медведєв Концепція національної безпеки Киргизія Білорусія Газове щастя канада зарплатa Галактика ДАІ каско суд Колесниченко Беларусь Греция грузия Киргизия Алиса сказка Лех Качиньский катастрофа. траур Верховна Рада качинсий список Катинь Сікорський Качинський Ту-154 Femen голые телки сиськи Революціяв Киргизії україна СРСР дипломатія вугілля копанка польша Вавель похороги гривня США ДТП Медведев

    Copyright MyCorp © 2024Хостинг от uCoz