Вікно
ОБОЗРЕВАТЕЛЬ Воскресенье, 19.05.2024, 12:41
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта

Категории раздела
Политика [141]
Экономика [25]
Общество [33]
Технологии [3]
Афиша Киев [2]
Еженедельная программа «Афиша» с ведущей Ириной Пустильник.

Наш опрос
Кто виноват в смерти Качинского?
Всего ответов: 64

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Главная » 2010 » Апрель » 2 » Сила і слабкість Віктора Януковича
10:15
Сила і слабкість Віктора Януковича
Новий президент балансує між великою кількістю груп інтересів як всередині, так і поза Партією регіонів. До чого це призведе? До стабілізації або ще більшого конфлікту між різними органами влади в майбутньому?

На Україні різні гілки влади перебувають у незвичному для них збалансованому стані. Нова система влади сформована президентом В. Януковичем швидко: 11 березня у Верховній Раді сформована коаліція, 12-го - новий Кабінет міністрів, продовжується формування регіональної влади і заміна керівництва органів влади другого ешелону. Очевидно, що новий президент балансує між великою кількістю груп інтересів як всередині, так і поза Партією регіонів. До чого це призведе? До стабілізації або ще більшого конфлікту між різними органами влади (чи всередині них) у майбутньому? Які сильні та слабкі сторони системи влади президента В. Януковича? У якому напрямку вона буде еволюціонувати?

Дмитро Видрін, заступник секретаря ради національної безпеки і оборони України (Київ):

Сильною стороною виконавчої влади, на мій погляд, є, перш за все, швидкість прийняття рішень. Зокрема, Кабмін був на міністерському рівні укомплектований практично за три дні. Нагадаю, що уряд Тимошенко майже три роки намагалося укомплектувати Кабмін, але так і не змогла це зробити в силу внутрішніх протиріч, інтриг і притаманні прийнятих рішень. Іншою сильною стороною нової виконавчої влади вважаю її високу «щільність», «політичну однорідність». У новій виконавчої в
лади України присутні представники різних груп економічних інтересів, але практично відсутні непримиренні політичні та ідеологічні опоненти, як це було у владі попередньої. Це дає підстави припускати, що нова влада здатна не лише швидко вирішувати кадрові питання, але і здатна швидко приймати оперативні урядові рішення, оскільки практика показала, що внутрішньокорпоративні економічні інтереси узгоджуються на порядок швидше, ніж інтереси ідеологічні. Третя перевага нової влади - її деміфологізірованность. Якщо попередня влада жила в основному міфами, утопіями, ілюзіями, то нова влада дуже «земна», тобто прагматична, конкретна і адекватна реальним викликам. У той же час слабким місцем нової влади є її невміння презентувати власні достоїнства і швидко і виразно пояснювати власні дії. Зокрема, при призначенні ряду спірних фігур в новий уряд, бажано було б дати попереднє мотиваційне пояснення - чому саме ці люди призначені, чим вони кращі за інших претендентів на міністерські місця, в чому їх гідності, які надії з ними пов'язують і т. д. і т.п. Інакше кажучи, нова виконавча влада набагато краще працює «в реалі», ніж «у віртуалі» (у Тимошенко все було навпаки). Хоча, пом'якшувальним чинником є те, що для простих людей реальний рівень життя завжди важливіше, ніж віртуальні спокуси. Тому є надія, що ця влада проіснує досить довго, щоб встигнути вивести країну з кризи або, принаймні, почати виводити.

Сергій Баранов, керівник дослідницько-аналітичного відділу Центру соціально-консервативної політики (Київ):

Сильною стороною виконавчої влади Януковича є її досить висока політична та психологічна однорідність. Це люди, які будуть його слухатися і проводити лінію донецької сім'ї груп інтересів. Призначення Азарова - безперечний успіх. Тігіпко - теж. Табачник - сильний принциповий хід. Фігури з іншого табору тільки підкреслюють єдність. Повна ясність наступить з призначенням всіх губернаторів.

Слабка сторона - міністерство закордонних справ. У цілому слабкість в тому, що немає єдиної злагодженої команди, і навряд чи вона вийде.

Напрямок розвитку - усереднення, занурення в корупцію, спроби ввести кучмівську вертикаль, хоча б частково. Авторитарна еволюція буде відбуватися, але як швидко, покаже час. Будуть спроби ввести контроль над ключовими ЗМІ.

Сергій Толстов, провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України:

Формування влади відбувається досить швидко і відносно гладко. Це в принципі не дивно, оскільки сам характер відносин всередині Партії регіонів і між Партією регіонів та її союзниками носить не демонстративний, в цілому ділової та прагматичний характер.

Формування коаліції у складі ПР, Блоку Литвина і КПУ було, ймовірно, єдиним можливим виходом із чи не тупикової ситуації. На тлі швидкого формування нового уряду можна лише віддалено уявити собі, яким болісним і в кінцевому рахунку безперспективним міг би стати переговорний процес між ПР і «НУ-НСом», і наскільки слабким і конфліктним міг би стати сформований в цьому випадку кабінет з можливим прем'єрством А . Яценюка.

Формування адміністративної вертикалі, ймовірно, займе трохи більше часу. Але в будь-якому випадку процес формування влади не затягнеться. Всі основні призначення будуть зроблені протягом місяця після призначення уряду, а весь процес формування влади закінчиться приблизно до 15 квітня.

Внутрішні конфлікти всередині уряду, зрозуміло, можливі. Особливостей людської природи ще ніхто не відміняв. Але ці конфлікти, ймовірно, не будуть надто часто прориватися на публіку. Більш складний характер мають відмінності в бізнес-інтересах різних груп. Тут багато чого буде залежати від того, чи буде в уряді ефективний модератор, і хто буде насправді виконувати цю роль (М. Азаров, А. Клюєв, В. Янукович, чи всі разом в залежності від розкладу).

Поки ще не ясно, чи буде уряд мати чітку розстановку пріоритетів. Чи буде встановлена послідовність дій, спрямованих на оздоровлення економіки, і скільки часу буде потрібно для того, щоб забезпечити економічне пожвавлення? Адже вести зараз «бізнес як завжди» навряд чи вийде. Економіка в глибокій кризі. Боргові та платіжні проблеми залишаються вкрай тяжкими. Тому залишається не ясним, чи зможуть представники цілого бізнес-груп, пов'язаних з Партією регіонів, Блоком Литвина і частково з БЮТ і КПУ, які увійшли до складу уряду М. Азарова, тимчасово підпорядкувати свої бізнес-інтереси більш широким інтересам суспільства.

Практика - критерій істини. До формування нинішнього складу Кабінету Міністрів керівництво Партії регіонів явно не мав чіткої програми дій. Якісь напрацювання, зрозуміло, були у М. Азарова і у Ю. Бойко. Але серйозна підготовча робота, по суті, ніхто не проводив. Тільки після інавгурації В. Януковича була розпочата підготовка концепції розвитку і реформування економіки (комітет економічних реформ при Адміністрації Президента на чолі з І. Акімової). Якимись проектами буде займатися С. Тігіпко (тактичні аспекти). Макроекономічні оцінки та заходи, що стосуються галузевого регулювання, повинні будуть узгоджуватися на рівні прем'єр-міністра, що в принципі цілком можливо.

Тим не менше, сама ситуація вимагає від уряду і поточного реагування на складні проблеми, і розробки концептуальних напрямів політики, і підготовки реформ у різних сферах. Кризова ситуація в економіці не надто спонукає до реформ. Тим більше, вибори до місцевих органів влади все одно проводити доведеться. Тому, швидше за все, економічні рішення нового уряду будуть паліативними: неминуче підвищення внутрішніх цін на газ і комунальні послуги буде компенсовано підвищенням пенсій і мінімальних зарплат. На повну відмову від субсидування цін на газ для населення уряд, швидше за все, не вирішиться.

Період відносного внутрішнього балансу в системі влади може виявитися досить тривалим. По крайней мере, він може зайняти близько півтора років, до наступних парламентських виборів. Перемога В. Януковича на виборах президента буде гальмувати розвиток внутрішніх протиріч у Партії регіонів. Що стосується Блоку Литвина і КПУ, їхній рейтинг буде багато в чому залежати від успішних дій влади. Так що, на перших порах вони будуть явно зацікавлені в підтримці конструктивної атмосфери.

У міжнародній політиці - вельми вірогідним є більш сильний, вимушений крен у бік Москви. ЄС все одно ніяких істотних бонусів Україні не надасть. Розраховувати на це безглуздо. Але і з боку російського уряду М. Азаров зустрів досить жорстку позицію. Тому мова йде про те, чи зможе кабінет Азарова дати Москві достатні гарантії, які дозволять переглянути умови газових контактів, без чого українська економіка з кризи не вийде. Що стосується Блоку Литвина і КПУ, вони в цілому не стануть перешкоджати зближенню з Росією. (У 2007 р. П. Симоненко називав тодішню урядову коаліцію ПР, СПУ і КПУ «цивілізаційної»). Але, що стосується С. Тігіпко і групи Р. Ахметова - Б. Колесникова, для них буде важливим зберегти статус України як проміжний між Заходом і Росією. Тому внутрішня напруженість можлива як з політичних моментів, так і з питань внутрішньої економічної конкуренції або розмежування бізнес-інтересів.

Імовірно, до основних питань, які зможуть викликати суперечності в уряді, слід віднести проблему поступок Росії за поліпшення умов енергопостачання, перспективу участі в Митному союзі і Єдиному економічному просторі, питання про створення зони вільної торгівлі з ЄС, а також ряд проблем регулювання внутрішнього українського ринку . Певною проблемою може стати внутрішня корупція в системі влади, збереження якої буде підривати заявлені урядом економічні реформи і підривати, т. о., Ефективність дій кабінету.

Володимир Фесенко, директор центру політичного аналізу «Пента»:

Фактично в країні відновлена єдина вертикаль виконавчої влади, на вершині якої знаходиться Президент. Де-факто країна повертається до президентсько-парламентської системи, але юридично вона залишається парламентсько-президентською. У самого Януковича і його найближчого оточення можуть виникнути спокуси, і юридично оформити президентсько-парламентський характер нової влади. Однак такі плани можуть викликати неприйняття і у нинішніх союзників Партії регіонів по коаліції (КПУ і Блок Литвина) і у деяких впливових фігур в керівництві Партії регіонів (Ахметов, Колесников та ін.) Подальша концентрація влади в руках Януковича може також поставити країну перед вибором - збереження конкурентної демократії або формування режиму керованої демократії.

Сильні сторони нового політичного режиму:

- Єдність виконавчої влади при єдиному центрі управління;

- Єдність дій провідних державних інститутів - Президента, уряду і парламенту (на рішення якого впливає парламентська більшість на чолі з Партією регіонів)

- Досвід і професіоналізм більшої частини правлячої команди.

Слабкі сторони нового політичного режиму:

- Сумнівна легітимність нової парламентської коаліції (ця проблема може бути знята позитивним висновком Конституційного суду)

- Відмінності політичних інтересів між учасниками коаліції (КПУ і Блок Литвина можуть не підтримувати окремі законопроекти уряду Азарова і навіть уряду Януковича)

- Потенційні конфлікти інтересів (бізнесових, політичних, особистих, кадрових) між різними впливовими угрупованнями в Партії регіонів

- Консерватизм більшої частини нової правлячої команди (на нові виклики і проблеми належить відповідати представникам старої управлінської школи)

- Необхідність здійснення непопулярних рішень і структурних реформ в умовах економічної кризи і критичного ставлення більшості населення до передбачуваних антикризових дій.

Антон Фінько, експерт Київського центру політичних досліджень і конфліктології:

Вважаю, що на нинішньому етапі ще рано говорити про достоїнства і недоліки кадрових призначень. Час покаже. Ряд призначень представляються цілком «мерітократіческімі» і повністю відповідають вимогам професійної компетентності. Інші викликають відверту настороженість і досить критичні коментарі. Звичайно, на тлі тотальної кадрової «кумократіі», характерною для пішов режиму з його зухвалим і навіть якимсь наївним непозітівізмом, нинішня влада видається набагато більш раціональною.

Але представляється не це головним. Головне - це скоріше те, як буде далі будуватися політика відносно боротьби з корупцією, у тому числі щодо кадрів виконавчої влади, тобто наскільки вона буде пуританської. Факти свідчать: жорстка антикорупційна політика на пострадянському просторі є найпотужнішим політичним і моральним ресурсом у боротьбі за виживання і забезпечення мінімальної легітимності того чи іншого режиму. Ризикну припустити: якби М. Саакашвілі не набув популярності своїми демонстративними антикорупційними подвигами (як уявними і незаконними, так і дійсними), його дивовижний режим давно б пішов у небуття. Шлях нинішньої влади в Білорусі також розчищався за допомогою антикорупційних інструментів.

Нова влада в Києві складається з класичних «прагматиків». У таких є як вагомі переваги, так і свої недоліки. Дуже часто прагматично орієнтовані політичні діячі вкрай скептично ставляться до пуританському «чистоплюйства», вважаючи, що головне - це економічний результат, а як і хто його буде досягати, не має особливого значення. Але в умовах, коли легітимність режиму може бути забезпечена саме демонстративної пуританської антикорупційною політикою такий підхід особливо загрожує великими витратами. Від того, чи розуміють сьогодні нові лідери України, неабиякою мірою, як мені видається, залежить їхня політична майбуття. Нова влада всіляко підкреслює, що прагне відновити адміністративну ефективність. Однак високий рівень корумпованості, войовничий українському суспільству, буде підривати ефективність адміністративних інструментів, як це і було за часів Л. Кучми.

Думаю, у новому уряді є люди, що віддають звіт в тому, як важливо підкреслювати жорсткість у цьому сфері. Від того, чи прислухаються до їхньої думки, залежить дуже багато.
Категория: Политика | Просмотров: 581 |
Имя *:
Email *:
Код *:
Календарь
«  Апрель 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Поиск

Архив записей

Друзья сайта
  • Послезавтра
  • Грязная правда
  • услуги политтехнологов
  • Блог Олекси

  • Облако тегов
    Росія Ахметов президент МВФ Європа «Газпром» греція Ющенко Жигулі Коломойський коаіція антиколектори Герман губернатор газ Крим НАТО РПЦ Бандера Андрій Клюєв Янукович диктатура Азаров гороскоп Тимошенко Опозиція Горбачов Секс дострокові вибори Жириновський перевибори Вінський Тігіпко комп'ютери софт Корисні поради Нерухомість євро криза аналітика публіцистика Війна соцстандарт Імперія взрыв в контакте одноклассники Путин союз НУНС страсна п'ятниця Валід Арфуш Google бізнес Портнов БЮТ правила прийому вузами Медведєв Концепція національної безпеки Киргизія Білорусія Газове щастя канада зарплатa Галактика ДАІ каско суд Колесниченко Беларусь Греция грузия Киргизия Алиса сказка Лех Качиньский катастрофа. траур Верховна Рада качинсий список Катинь Сікорський Качинський Ту-154 Femen голые телки сиськи Революціяв Киргизії україна СРСР дипломатія вугілля копанка польша Вавель похороги гривня США ДТП Медведев

    Copyright MyCorp © 2024Хостинг от uCoz