Вікно
ОБОЗРЕВАТЕЛЬ Воскресенье, 19.05.2024, 06:59
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта

Категории раздела
Политика [141]
Экономика [25]
Общество [33]
Технологии [3]
Афиша Киев [2]
Еженедельная программа «Афиша» с ведущей Ириной Пустильник.

Наш опрос
Кто виноват в смерти Качинского?
Всего ответов: 64

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Главная » 2010 » Апрель » 6 » Троцький - теж герой України
20:26
Троцький - теж герой України
Згодом Лев Троцький прийшов до усвідомлення того, що Україна повинна стати незалежною державою. Цю думку він висловив у своїй статті «Про українському питанні», вперше опублікованої влітку 1939 року в Парижі ...

«Якби мене і Леніна не було в Санкт-Петербурзі, то й революції не було б!» Так досить самовпевнено визначив свою роль в російській більшовицької революції 1917 року Лев Троцький. Ця фраза звучить у новому документальному фільмі про Троцького, знятому недавно в Німеччині. Його мали змогу переглянути завсідники «Українського клубу», не перший рік діє в Кіровограді. Інтерес до цього фільму (переклад на українську здійснили студенти факультету іноземних мов Кіровоградського педуніверситету) виникла не тому, що Лев Давидович Бронштейн (Троцький) - наш земляк. Про це відомо давно. А тому, що в кінці минулого року Бобринецький міськрада (в селі Янівка, у наст. Час - Береславка, цього району і народився демон російської революції) прийняв рішення про увічнення його пам'яті, що, звичайно, викликало неоднозначну реакцію.

«Без українського вугілля, залізної руди, хліба Росія існувати не може»

Походження революційного псевдоніма Бронштейна - Троцький - пов'язують із прізвищем тюремного наглядача, яку Лев Давидович якимось чином собі привласнив. А ось кіровоградський краєзнавець Володимир Боско стверджує, що це прізвище була знайома майбутнього революціонеру ще з дитинства - його батько орендував землю у місцевої землевладеліци Троцький, яка бувала у них вдома.

Взагалі, підкреслює Володимир Боско, сьогодні мало хто знає, що перший революційний псевдонім Троцького - Яновський - походив від назви села, де він народився. У 1905 році саме під цим прізвищем він був відомий як голова Петербурзького ради депутатів робітників. Рідну Янівка і тодішній Єлисаветград Троцький увічнив у книзі спогадів «Моє життя. Спроба автобіографії ».

Все це сьогодні можна було б сприймати з наївним захопленням: мовляв, ось як всесвітньо відомий революціонер любив свій край, як доброзичливо до нього ставився. Але ця «доброзичливість» вилізла нам боком. Саме Троцький, добре знаючи українську ментальність, вбивчо точно інструктував російських агітаторів: «Комуну, надзвичайки, продовольчі загони, комісарів-євреїв зненавидів український селянин до глибини душі. У ньому прокинувся що спав сотні років вільний дух запорозького козацтва і гайдамаків ... Це той самий дух вольності, який давав українцям нелюдську силу протягом сотень років воювати проти своїх гнобителів ... Тільки безмежна довірливість і поступливість, а також відсутність свідомості необхідності постійної міцної спайки всіх членів держави не тільки під час війни - кожен раз губили всі завоювання українців ».

Саме тоді Троцький і застерігав агітаторів, що без українських вугілля, залізної руди, хліба Росія існувати не може, а з нею, звичайно, і радянська влада. Саме Троцький став організатором і натхненником створення Червоної армії, яка і стверджувала радянську владу, - у тому числі на землях України. Навіть Ленін не вірив у таке швидке виникнення регулярної армії. Вчитель історії Юрій Мітрофаненко під час обговорення у кіровоградському «Українському клубі» зауважив: на жаль, такого Троцького не було в Українській Народній Республіці, керівники якої, навіть маючи в розпорядженні цілі полки, готові присягнути Україні, розпустили їх, вважаючи, що військова сила Україні не потрібна.

Цілком можна зрозуміти тих, хто, пам'ятаючи ці історичні реалії, категорично виступає проти увічнення пам'яті Троцького на його малій батьківщині. Але, на жаль, забуваючи при цьому застереження того ж Троцького про українську роз'єднаності і неусвідомлення необхідності підтримувати один одного. Більшовицька категоричність і нетерпимість, настільки характерна для цієї позиції, до певної міри дисонує з тим, що Троцький, як стверджує експерт і консультант німецького фільму, професор філології, відомий культуролог Володимир Панченко, був все-таки людиною західного мислення, яке запозичив у Відні та Парижі, куди втік з сибірських посилань.

«Єдина, вільна і незалежна робітничо-селянська радянська Україна»

Звичайно, Лев Троцький належав до лідерів російської революції, знищила українські сподівання початку ХХ століття на національний розвиток і незалежність, що викликала величезні жертви і одне з найстрашніших явищ в історії людства - сталінізм. Але, як не парадоксально, Троцький фактично був одним з перших критиків сталінізму. І хоча багато хто вважає, що ця критика була в першу чергу свідченням непримиренності двох опонентів, через 20 років після сумно відомого інструктажу російських агітаторів Лев Давидович приходить до усвідомлення того, що Україна повинна стати незалежною державою. Цю думку він висловив у своїй статті «Про українському питанні», вперше опублікованої влітку 1939 року в Парижі в «Бюлетені опозиції». У 1991 році її надрукував журнал «Пам'ятки України» (в додатку «Старожитності»).

Природно, незалежна Україна бачилася нашому земляку, не відійшло від соціалістичного світогляду, радянської та робітничо-селянської. І все ж у той час це було досить несподівана і навіть парадоксальна думка. Статтю Троцького потім взяли на озброєння українські націоналісти, передруковуючи її у своїх виданнях. Як би там не було, але те, що Троцький прийшов до такого висновку, свідчить, як сказав голова Кіровоградської обласної організації Спілки письменників України Василь Бондар, про силу українського чинника, його тривалості і перспективності.

Власне кажучи, і в питанні про увічнення пам'яті Троцького на його малій батьківщині варто проявити силу і впевненість, а не традиційний комплекс неповноцінності.
* * *

Міський голова Бобринця Леонід Кравченко називає проект, пов'язаний з Троцьким, історико-бізнесовим. Адже для його реалізації не будуть залучатися кошти місцевого бюджету - тільки спонсорські. Мова йде про реставрацію старої будівлі (у Бобринці збереглися будинки, що належали батькові Троцького, а в Береславка - тільки фундамент його будинку) заїжджого двору, частину якого займає в даний час райвійськкомату. Будинок колись належав якомусь Чічеіну, як зараз би сказали, колезі Давида Бронштейна по бізнесу. Сьогодні будівля руйнується, а міська влада, звичайно, не мають коштів для ремонту.

Говориться і про пам'ятник Троцькому, який повинен з'явитися в міському парку. І тут уже українське суспільство краю має проявити свою небайдужість. Адже пам'ятник - не обов'язково кам'яний істукан, до якого носять квіти. Це має бути в першу чергу цікаве художній твір, символ протиріч і трагізму минулої епохи, на хід якої наш земляк зробив фатальний вплив. У проекті і модернізація місцевого краєзнавчого музею.

Наскільки все це реально, говорити ще дуже рано, тому що до цих пір не йде мова про якісь конкретні засоби, які можна було б використовувати. Але вже сам намір показало, наскільки складно нам адаптувати історичну спадщину Російської імперії, частиною якої ми були, до українського мислення, як легко святі національні почуття трансформуються в глухе і маргінал.
Категория: Общество | Просмотров: 543 |
Имя *:
Email *:
Код *:
Календарь
«  Апрель 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Поиск

Архив записей

Друзья сайта
  • Послезавтра
  • Грязная правда
  • услуги политтехнологов
  • Блог Олекси

  • Облако тегов
    Росія Ахметов президент МВФ Європа «Газпром» греція Ющенко Жигулі Коломойський коаіція антиколектори Герман губернатор газ Крим НАТО РПЦ Бандера Андрій Клюєв Янукович диктатура Азаров гороскоп Тимошенко Опозиція Горбачов Секс дострокові вибори Жириновський перевибори Вінський Тігіпко комп'ютери софт Корисні поради Нерухомість євро криза аналітика публіцистика Війна соцстандарт Імперія взрыв в контакте одноклассники Путин союз НУНС страсна п'ятниця Валід Арфуш Google бізнес Портнов БЮТ правила прийому вузами Медведєв Концепція національної безпеки Киргизія Білорусія Газове щастя канада зарплатa Галактика ДАІ каско суд Колесниченко Беларусь Греция грузия Киргизия Алиса сказка Лех Качиньский катастрофа. траур Верховна Рада качинсий список Катинь Сікорський Качинський Ту-154 Femen голые телки сиськи Революціяв Киргизії україна СРСР дипломатія вугілля копанка польша Вавель похороги гривня США ДТП Медведев

    Copyright MyCorp © 2024Хостинг от uCoz